Дiловий тижневик "Контракти"
02 Грудень 2008, Вівторок Rambler's Top100 Свiжий номерАрхiвиРозсилкиКарта сайту Українською На русском
Ділові новини Прес релізи Бізнес-події Форум Власний рахунок Авто Нерухомість Робота
Український дiловий тижневик "Контракти" / № 01 вiд 12-01-2004 РЕКЛАМА ПЕРЕДПЛАТА 2009
ПОШУК
В цьому номерi:
Тема номера
Колонка редактора
Події
Фінанси
Про рекламу
Правила гри
Успіхи і поразки
Менеджмент
Бізнес освіта
Архіваріус
Політика
Компанії
Ринки
Розбір польотів
Спосіб життя
Середній клас
Наприкінці номера
Змiст випуску

В "Контрактах":
Свiжий номер
Архiви

Про видання
Редакцiя
Передплата 2008
Передплата 2009
Реклама в газетi
"Конкретно про..."
"КАК КУПИТЬ"
"Гвардiя"
На сайтi:
Новини компаній
Розсилки сайту
Реклама на сайтi
Каталог лiнкiв
Контакти
Карта сайту
Зроби cтартовою
Додати у вибране
rss канали

Реклама:


Видання "ГК":

Бухгалтерський тижневик
"ДЕБЕТ-КРЕДИТ"


№46/2008
Реєструємося платником ПДВ... :: Скорочення штату - організація та облік :: Корисні поради щодо виходу підприємства з кризи ...


Рейтинги "ГВАРДІЯ"

Гвардия корпораций - рейтинг самых дорогих компаний и корпораций Украины.



Каталог
"Конкретно про будівництво"


"Конкретно про будівництво"
№11-2008

Будівництво, ремонт, матеріали, інструменти


Каталог
"Как купить ..."


"Как купить ..."
№4-2008

АВТОМОБИЛЬ


Реклама:


 

Традиція ускладнювати

За традицією з початком нового року суттєво змінюються правила гри для бізнесу. 2004 року найбільше постраждають платники ПДВ та спрощенці

ПДВ

2004 року продовжується дія двох способів зменшення бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ

Стаття 8 Закону від 27.11.2003 № 1344-IV «Про Державний бюджет України на 2004 рік»

- Перший спосіб: суми ПДВ, що мають бути відшкодовані, не будуть повертатися платникам ПДВ на їхній рахунок, а примусово спрямовуватимуться податковими органами в рахунок погашення реструктуризованих, відстрочених або розстрочених сум з ПДВ і будь-яких інших податків та зборів.

Подолати цю несправедливість можна лише у суді, апелюючи до абзацу четвертого п.п. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону «Про податок на додану вартість», відповідно до якого здійснення відшкодування шляхом зменшення платежів за іншими податками, зборами (обов’язковими платежами) не дозволяється.

Другий спосіб зменшення бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ: якщо платник ПДВ має прострочену заборгованість перед державою за кредитами або за гарантованими державою кредитами, то належні платнику суми ПДВ до відшкодування з державного бюджету зараховуватимуться в погашення заборгованості за кредитами. Норми законодавства, яка б завадила податковому органу зробити такий взаємозалік, не існує.

Держбюджет обмежує права платників ПДВ

Стаття 9 Закону від 27.11.2003 № 1344-IV «Про Державний бюджет України на 2004 рік»

- І надалі забороняється відшкодовувати експортне ПДВ за бартерними договорами з нерезидентами. Протистояти цьому можна в суді, посилаючись, зокрема, на ст. 1 Закону «Про систему оподаткування»: механізми стягнення податків і зборів (обов’язкових платежів) не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законами України, крім законів про оподаткування, яким не є Закон про Держбюджет-2004.

Новинкою Закону про Держбюджет-2004 стало надання права платнику ПДВ на відшкодування цього податку тільки у тій частині, в якій валютна виручка за експортовані товари (роботи, послуги) фактично надійшла від нерезидента. Наприклад, експортовано товари на суму 100 тис. грн, унаслідок чого заявлено до відшкодування 15 тис. грн ПДВ. Проте нерезидентом оплачено поставлений на експорт товар тільки наполовину — на рахунок платника ПДВ надійшло валюти у перерахунку в національній валюті в сумі 50 тис. грн. За нормою ст. 9 Закону про Держбюджет-2004 платник ПДВ також може розраховувати на відшкодування тільки половини заявленої суми, тобто для нашого прикладу це 7,5 тис. грн.

Скасовано «педевешні» пільги

Пункт 49 статті 80 Закону від 27.11.2003 № 1344-IV «Про Державний бюджет України на 2004 рік»

- Скасовано цілу низку наявних пільг з ПДВ. Зокрема, 2004 року ПДВ стягуватиметься з операцій з:

  • продажу (передплати) й доставки періодичних видань друкованих засобів масової інформації вітчизняного виробництва; продажу друкованої продукції вітчизняного виробництва (крім операцій з продажу учнівських зошитів, підручників і навчальних посібників);
  • продажу лікарських засобів (крім ліків за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України);
  • надання послуг з охорони здоров’я (крім послуг за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів);
  • продажу путівок на санаторно-курортне лікування (крім продажу путівок на санаторно-курортне лікування дітей у закладах за переліком, встановленим Кабінетом Міністрів);
  • надання послуг державними службами зайнятості;
  • надання послуг архівними установами України;
  • передачі земельних ділянок;
  • приватизації державного та комунального майна (крім безоплатної приватизації житлового фонду);
  • продажу або передачі у власність новозбудованого житла фізичним особам;
  • ввезення на митну територію України товарів морського промислу;
  • з продажу заготівельними підприємствами окремих видів відходів як вторинної сировини.

ПОДАТОК НА ПРИБУТОК

Ставка податку на прибуток зменшується з 30 до 25 відсотків

Закон України від 24.12.2002 № 349-IV «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»

+ Набувають чинності зміни (Закон від 24.12.2002 № 349-IV) до Закону «Про оподаткування прибутку підприємств», за якими ставка податку на прибуток зменшується з 30 до 25 відсотків.

Податкова амортизація розраховується за сімома групами основних фондів

Пункт 45 статті 80 Закону від 27.11.2003 № 1344-IV «Про Державний бюджет України на 2004 рік»

2004 року доведеться вести облік податкової амортизації в розрізі семи груп основних фондів. Групи 1-3 основних фондів поділяються на ті, що введені в експлуатацію до 01.01.2004 і підлягають амортизації за старими нормами амортизації, й ті, які введені в експлуатацію після 01.01.2004 і підлягають амортизації за новими, збільшеними у 1,6 разу нормами амортизації. Нові норми амортизації (з розрахунку на податковий квартал):

  • група 1-2 відсотки;
  • група 2-10 відсотків;
  • група 3-6 відсотків;
  • група 4-15 відсотків.

Акціонерні товариства з державною часткою платитимуть дивіденди державі

Стаття 72 Закону від 27.11.2003 № 1344-IV «Про Державний бюджет України на 2004 рік»

- Якщо 2003 року закон зобов’язував сплачувати дивіденди тільки державні некорпоратизовані, корпоратизовані, комунальні й казенні підприємства, 100 відсотків яких належать державі, то 2004 року передбачається отримання дивідендів від усіх без винятку підприємств, хоча б одна акція яких належить державі. Такі підприємства сплачуватимуть до Державного бюджету частину чистого прибутку відповідно до розміру частки держави у їхньому статутному фонді. Очікується, що за аналогією з 2003 роком держава вимагатиме 15 відсотків прибутку, визначеного на підставі фінансової звітності за результатами річної діяльності 2003 року та квартальної — 2004-го, які необхідно буде сплатити одночасно з податком на прибуток підприємств.

Особливості справляння податку на прибуток

Пункти 50, 51 статті 80 Закону від 27.11.2003 № 1344-IV «Про Державний бюджет України на 2004 рік»

- Оподаткування прибутку 2004 року здійснюватиметься з урахуванням деяких особливостей. Зокрема, суми коштів або вартість товарів (робіт, послуг), добровільно перераховані (передані) впродовж звітного року до Державного бюджету або бюджетів місцевого самоврядування, до неприбуткових організацій не включатиметься до складу валових витрат; суми витрат, пов’язаних з придбанням, добудовою об’єкта незавершеного будівництва та введенням його в експлуатацію, що виникають у платника податку — покупця об’єкта незавершеного будівництва впродовж терміну будівництва, визначеного умовами приватизації, не включатиметься до складу валових витрат; не звільняються від оподаткування доходи заготівельних підприємств від продажу відповідно до закону окремих видів відходів як вторинної сировини тощо.

Непогашені до 2003 року збитки не зменшують прибуток

Пункт 95 статті 80 Закону від 27.11.2003 № 1344-IV «Про Державний бюджет України на 2004 рік»

- Відповідно до п. 11 Перехідних положень Закону від 24.12.2002 № 349-IV «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», якщо платник податку задекларував від’ємне значення об’єкта оподаткування (балансові збитки) за наслідками 2002 року, таке від’ємне значення об’єкта оподаткування для цілей оподаткування обліковується окремо, не включається до складу валових витрат і має враховуватися платником податку у зменшенні об’єкта оподаткування наступних податкових періодів упродовж 12 календарних кварталів з часу виникнення такого від’ємного значення. Однак ст. 95 Закону про Держбюджет-2004 таке право заперечує й непогашені до 01.01.2004 збитки не дозволяє 2004 року враховувати у зменшення об’єкта оподаткування. Зазначене суперечить не тільки загальним нормам Закону «Про систему оподаткування» щодо неправомірності втручання законів про Держбюджет у податкове законодавство, а й спеціальним нормам Закону «Про оподаткування прибутку підприємств». Відтак у судовому порядку можна спробувати довести правомірність врахування збитків минулих років у рахунок зменшення об’єкта оподаткування 2004 року.

ПОДАТОК З ДОХОДІВ ФІЗОСІБ

Платимо менше

Закон від 22.05.2003 № 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб»

+ Докорінно змінюються принципи оподаткування доходів фізичних осіб. Скасовується прогресивна система оподаткування доходів громадян. Починаючи з 1 січня 2004 року та до 31 грудня 2006 року ставка оподаткування встановлюється на рівні 13 відсотків від об’єкта оподаткування; далі — 15 відсотків. Оподаткування доходів за основним і неосновним місцем роботи здійснюватиметься за єдиною шкалою, але неоподатковуваний мінімум застосовується лише за основним місцем роботи. Нарешті, неоподатковуваний мінімум дорівнюватиме одній мінімальній заробітній платі. Щоправда, не відразу, а поступово: 2004 року — у розмірі 30 відсотків; 2005 року — 50 відсотків; 2006 року — 80 відсотків і лише 2007 року — 100 відсотків.

- Фізична особа, яка зареєструвалася як суб’єкт підприємницької діяльності й надає послуги іншій особі (виконує роботи на її користь) у межах цивільно-правового договору, прирівнюється до найманої особи з відповідним оподаткуванням отриманих нею доходів як заробітної плати, якщо умови такого цивільно-правового договору передбачають надання таких послуг (робіт) на постійній та регулярній основі впродовж більш як одного місячного податкового періоду.

АКЦИЗНИЙ ЗБІР

Збільшується акцизний збір на спирт етиловий та алкогольні напої

Закон від 24.10.2002 № 195-IV «Про внесення змін до деяких законів України про оподаткування, виробництво та обіг підакцизних товарів»

З 1 січня 2004 року на спирт етиловий неденатурований для виробництва алкогольних напоїв і на алкогольні напої акцизний збір становитиме 17,4 грн за 1 л 100-відсоткового спирту (замість 16 грн). Можливе незначне подорожчання алкогольних напоїв.

ПЕНСІЙНИЙ ЗБІР

Пенсійна революція не на користь спрощенців

Закон від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

- Змінено об’єкт обкладання пенсійним збором. Зокрема, «лікарняні» також стали об’єктом для нарахувань пенсійних внесків.

Юридичні особи—платники єдиного податку та фіксованого сільськогосподарського податку з 2004 року повинні здійснювати нарахування 32 відсотків пенсійного збору на фонд оплати праці. Фізичні особи—платники єдиного та фіксованого податку сплачуватимуть окремо суми пенсійного збору у фіксованому розмірі. Планується, що ці суми визначатимуться в 32 відсотки від мінімальної заробітної плати, яка з 1 грудня 2003 року становить 205 грн, тобто у спрощенців додатково вимагатимуть 65,6 грн.

Запроваджуються непрямі методи нарахування пенсійних внесків, наприклад, у разі ухиляння страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків.

Інше. З 1 січня 2004 року пенсійні внески не вважатимуться податковим платежем, тобто на них не поширюватимуться загальноподаткові правила, встановлені Законом «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Це стосується і термінів подання звітності, які тепер визначатимуться Пенсійним фондом, і строків сплати, а також накладення фінансових санкцій.

Максимальні витрати на оплату праці, вище яких пенсійні внески не справляються (на сьогодні це 2660 грн), буде щороку встановлюватися на рівні семи середніх заробітних плат, що склалася в попередньому календарному році.

Якщо виплата зарплати затримується, пенсійні внески мають бути сплачені не пізніше 20 календарних днів після закінчення місяця, за який нараховано таку зарплату, тобто пенсійні внески з нарахованої заробітної плати сплачуються навіть у разі її невиплати.

У 2004 році доведеться і надалі сплачувати 6 додаткових пенсійних зборів

Стаття 73 Закону від 27.11.2003 № 1344-IV «Про Державний бюджет України на 2004 рік»

- 2004 року доведеться й надалі сплачувати шість додаткових зборів на обов’язкове державне пенсійне страхування. Причому з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти розмір збору збільшено до 1,5% обсягу таких операцій).

ЗЕМЕЛЬНИЙ ПОДАТОК

Звільнення — лише для деяких бюджетних закладів

Стаття 75, пункти 46, 48 статті 80 Закону від 27.11.2003 № 1344-IV «Про Державний бюджет України на 2004 рік»

2004 року звільнятимуться від сплати земельного податку тільки вітчизняні заклади культури, науки, освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення, фізичної культури та спорту, спортивні споруди, які утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів.

ЗБІР ЗА ОРГАНІЗАЦІЮ ГАСТРОЛЬНИХ ЗАХОДІВ

Шоу-бізнес зазнає збитків

Пункт 24 статті 14 Закону від 27.11.2003 № 1344-IV «Про Державний бюджет України на 2004 рік»

- З 2004 року стягуватиметься збір за організацію гастрольних заходів, запровадженого Законом «Про гастрольні заходи в Україні». Ставка збору за проведення гастрольних заходів становить 3% виручки від реалізації квитків.

ТОРГОВІ ПАТЕНТИ

Вартість торгового патенту для валютних кіосків збільшується втричі

Стаття 57 Закону від 27.11.2003 № 1344-IV «Про Державний бюджет України на 2004 рік»

- Всупереч ст. 7 Закону України «Про систему оподаткування» 2004 року вартість торгового патенту на здійснення операцій з торгівлі валютними цінностями збільшується втричі й становитиме 960 грн за календарний місяць. Вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу (за рік) збільшується вдвічі.

ДЕРЖАВНЕ МИТО

За іпотеку стягуватимуть державне мито

Закон від 19.06.2003 № 980-IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»

За посвідчення іпотечних договорів запроваджується державне мито 0,01 відсотка вартості предмета іпотеки, зазначеної в іпотечному договорі.

ФІКСОВАНИЙ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИЙ ПОДАТОК

Термін сплати податку продовжено на 10 днів

Закон від 19.06.2003 № 974-IV «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності в аграрному секторі економіки»

- Фіксований сільськогосподарський податок з 1 січня 2004 року не включатиме збори на обов’язкове соціальне страхування і плату за придбання торгового патенту для здійснення торгової діяльності. Платниками податку зможуть бути тільки ті підприємства, в яких кошти, виручені від реалізації продукції власного виробництва, становлять 75% суми валового доходу підприємства. Податок діятиме до 31 грудня 2009 року.

+ Термін сплати фіксованого сільськогосподарського податку продовжено на 10 днів. Новостворені суб’єкти господарювання, основним видом діяльності яких є виробництво (вирощування), переробка та збут сільськогосподарської продукції, у рік створення є платниками фіксованого сільськогосподарського податку.

ЕЛЕКТРОННИЙ ДОКУМЕНТООБІГ

Запроваджується електронний цифровий підпис документів

Закон від 22.05.2003 № 852-IV «Про електронний цифровий підпис»

Електронний цифровий підпис призначений для забезпечення діяльності фізичних та юридичних осіб, що здійснюється з використанням електронних документів. Електронний цифровий підпис використовується фізичними та юридичними особами — суб’єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі. Використання електронного цифрового підпису не змінює порядку підписання договорів та інших документів, встановленого законом для здійснення правових дій у письмовій формі.

Обговорити на форумi На початок


Версія для друку   Відправити поштою
Оцiнити статтю   Ваш коментар

Реклама: